„Odcinek” /  „Wegstrecke”
niemiecko-polski projekt artystyczny na odcinku drogi Cottbus – Zielona Góra

Uczestnicy;
BTU – Cottbus (Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus)
Uniwersytet Zielonogórski – Katedra Sztuki

Cottbus i Zielona Góra mają za sobą - jako miasta partnerskie - długą historię. Współpracują ze sobą intensywnie i w różnych dziedzinach. 
Projekt artystyczny „Wegstrecke”/ „Odcinek” należy rozumieć jako dalszy krok w zbliżaniu naszych miast i krajów. Drogę łączącą oba miasta, Cottbus i Zielona Górę, chcielibyśmy wykorzystać i zaadaptować dla celów artystycznych. Zamierzamy w celu zbliżenia miast, w kolejnych - leżących po obu stronach granicy - miejscowościach, zainstalować artystyczne obiekty.
To wielkie przedsięwzięcie jest możliwe tylko we współpracy polskich i niemieckich kolegów oraz przy zaangażowaniu niemieckiej i polskiej uczelni. Do projektu włączyli się polscy artyści z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Magdalena Gryska i dr Zenon Polus, prof. Jo Achermann i Yvonne Wahl z 2 Wydziału  BTU  Cottbus. Wykonawcami i partnerami w projekcie są po stronie niemieckiej BTU Cottbus, zaś po stronie polskiej Uniwersytet Zielonogórski. W projekcie wezmą również udział studenci obu uczelni po dziesięć – piętnaście osób ze strony każdej uczelni.
W pierwszej fazie projektu studenci otrzymają za zadanie zbadanie historycznej przeszłości wybranego odcinka drogi łączącej oba miasta oraz sporządzenia fotograficznej dokumentacji miejscowości.
Dalszym krokiem będzie opracowanie poszczególnych projektów koncepcyjnych obiektów-znaków dla kolejnych miejscowości tak, aby w kolejnym semestrze można było się zająć ich zaprojektowaniem.
Spośród projektów opracowanych przez studentów zostaną wybrane dwie lub trzy propozycje, które wraz z propozycjami artystów zostaną przedstawione do realizacji. Tak wybrane prace zostaną pokazane na wspólnych wystawach i spotkaniach roboczych na obu uniwersytetach w Cottbus i w Zielonej Górze.  
Wspólne działania zainauguruje kilkudniowy objazd „odcinka” drogi, mającego być przedmiotem polsko – niemieckich działań artystycznych, w celu zapoznania się z historycznym tłem działań dokonania wizji lokalnej. Wyniki działań zostaną pokazane w Internecie.
Ważnym zadaniem projektu jest propagowanie wzajemnego zbliżenia mieszkańców obu miast poprzez turystykę i skupienie na tym celu uwagi mieszkańców miejscowości leżących na tracie „odcinka”.

 
     
kontakt  · strona główna  ·
Projekt i skład Marcin Raba